Prenosni računalniki so postali nepogrešljiv del našega vsakdanjika. Omogočajo nam delo od koderkoli, zabavo na poti in povezovanje z ljudmi po vsem svetu.
Kratka zgodovina prenosnih računalnikov
Prvi pravi prenosni računalnik je bil predstavljen leta 1981, imenoval se je Osborne 1. Tehtal je kar 11 kg, imel pa je 5-palčni zaslon ter procesor z hitrostjo 4,0 MHz. Kljub velikosti in teži je postal priljubljen med poslovneži, saj je omogočal prenos podatkov in elektronsko pošto tudi na poti.
Do konca desetletja so računalniki postali lažji in zmogljivejši. Leta 1989 je Apple predstavil Macintosh Portable s 13-palčnim zaslonom, vendar je še vedno tehtal 7 kg. Res pravi preboj je prišel leta 1991 z IBM ThinkPad 700C – prvim prenosnikom z barvnim zaslonom. V naslednjih letih so sledili še tanjši in lažji modeli.
Danes so prenosniki postali nepogrešljivi spremljevalci tako v službi kot doma. Ponašajo se z velikimi in svetlimi zasloni, hitrimi procesorji ter solidno avtonomijo. Trg prenosnikov je izredno raznolik, zato je pomembno poznati njihove lastnosti in posebnosti.
Prednosti prenosnih računalnikov
Mobilnost: Glavna prednost prenosnikov je seveda mobilnost. Lahko jih prenašate s seboj kamor koli greste in uporabljate od kjerkoli. Delate lahko na vlaku ali letalu, v parku ali kavarni. Prenosniki omogočajo delo tudi izven pisarne ali doma.
Prilagodljivost: Zaradi majhnosti in prenosljivosti se prenosniki odlično prilegajo različnim okoljem. Uporabni so za delo, igranje video iger, gledanje filmov ali brskanje po spletu. Zložite jih lahko v torbo ali nahrbtnik in jih prenašate s seboj.
Lažja nadgradnja: Pri prenosnikih lahko ponavadi nadgradite ali zamenjate trdi disk, RAM in druge komponente. Tako lahko podaljšate njihovo življenjsko dobo za nekaj let. Pri namiznih računalnikih je nadgradnja veliko težja.
Nižja poraba energije: Današnji prenosniki porabijo precej manj energije kot namizni računalniki pri enakih specifikacijah. To pomeni nižje stroške elektrike in manj obremenitev za okolje.
Enostavnejša povezljivost: Zaradi majhnosti in brezžičnih povezav je priklop dodatnih naprav pri prenosnikih veliko lažji kot pri namiznih računalnikih. Povežete se lahko z monitorji, tiskalniki, gonilniki in drugimi napravami brez težav z vklopom vtičnice.
Kaj je pomembno pri nakupu prenosnega računalnika?
Ko izbirate svoj naslednji prenosnik, je priporočljivo upoštevati nekaj dejavnikov, ki bodo vplivali na vašo izkušnjo uporabe:
Velikost zaslona
Prenosniki imajo diagonale zaslonov od 11 do 17 palcev. Manjši modeli so lažji za prenašanje, večji pa omogočajo udobnejše delo ter igranje video iger. Dobro premislite kje in kako boste uporabljali svoj prenosnik. Če ga nameravate nositi s seboj vsak dan, izberite lažji model z zaslonom do 14 palcev.
Teža
Sodobni prenosniki tehtajo od 1 do 3 kg. Tisti z zasloni do 13 palcev so ponavadi najlažji in najprimernejši za vsakodnevno prenašanje. Težji modeli z večjimi zasloni so bolj namizne narave. Preverite, če zmorete njihovo težo, še posebej, če jih nameravate nositi v torbi ali nahrbtniku.
Procesor (CPU)
Izbira procesorja določa hitrost delovanja vašega prenosnika. Treba je poiskati ravnovesje med zmogljivostjo in ceno. Za osnovna opravila zadoščajo cenejši Intel Core i3 ali AMD Ryzen 3, zahtevnejšim uporabnikom pa priporočamo vsaj Intel Core i5 ali AMD Ryzen 5. Gaming prenosniki imajo ponavadi še močnejše procesorje Intel Core i7 ali i9.
Pomnilnik (RAM)
Večina sodobnih prenosnikov ima vsaj 8 GB pomnilnika RAM, kar zadošča za večino uporabnikov. Zahtevnejši uporabniki lahko razmislijo o modelih s 16 GB RAM ali več, sploh če načrtujete delo z obsežnimi programi ali preglednicami. Preverite tudi ali lahko RAM po potrebi še nadgradite.
Grafična kartica
Če pri svojem delu uporabljate programe za obdelavo fotografij, videov, 3D modeling ali podobno, potrebujete prenosnik z zmogljivo ločeno grafično kartico, na primer NVIDIA GeForce RTX 3060 ali boljšo. Tudi za igranje najnovejših video iger potrebujete takšno kartico. Večini ostalih uporabnikov zadostuje integrirana grafika v samem procesorju.
Vrste prenosnih računalnikov
Na trgu lahko izbirate med različnimi vrstami prenosnikov:
Standardni prenosniki
To so “običajni” prenosniki za splošno rabo, ki ponujajo solidno razmerje med mobilnostjo in zmogljivostjo. Odlični so za urejanje dokumentov, brskanje po spletu, pretakanje filmov, lažja oblikovalska opravila in podobne naloge. Izbirate lahko med različnimi velikostmi zaslonov in specifikacijami, cene pa se gibljejo od 500 do 1500 evrov.
Igričarski (gaming) prenosniki
Kot pove že ime, so ti prenosniki optimizirani za igranje zahtevnih video iger. Odlikujejo se po izredno zmogljivih grafičnih karticah, hitrih osveževalnih frekvencah zaslonov ter osvetljenih tipkovnicah. So nekoliko večji, težji in dražji od običajnih prenosnikov. Cene se začnejo pri 1500 evrih.
Poslovni prenosniki
Namenjeni so zahtevnim poslovnim uporabnikom, ki potrebujejo mobilne delovne postaje za delo v pisarni in na terenu. Ponujajo velike in svetle zaslone, posebno čvrsta ohišja, varnostne funkcije za zaščito podatkov ter dolgo avtonomijo. Stanejo od 1500 do 3000 evrov.
Ultra prenosni računalniki
To so zelo lahki in kompaktni modeli z diagonalami zaslonov od 10 do 13 palcev. Odlikujejo se po izredno dolgi avtonomiji baterij, ki znaša tudi do 20 ur. So idealni za pogosto potovanje, saj tehtajo le okoli 1 kg. Njihove specifikacije in zmogljivost so nekoliko nižje kot pri standardnih prenosnikih. Cene se začenjajo pri 800 evrih.
“Dva v enem” (2-v-1) prenosniki
Gre za hibridne naprave, ki združujejo funkcionalnosti prenosnika in tabličnega računalnika. Njihovi zasloni se lahko preklopijo za 360 stopinj ali odstranijo, tako da jih lahko uporabljate kot tablico. Omogočajo udobno delo ter brskanje po spletu v različnih položajih. Je pa njihova cena nekoliko višja kot pri običajnih prenosnikih.
Delovne postaje
Zelo zmogljivi in razširljivi prenosni računalniki, namenjeni profesionalnim grafičnim oblikovalcem, inženirjem, arhitektom in podobnim uporabnikom. Opremljeni so z izredno zmogljivimi komponentami, veliko pomnilnika, profesionalnimi grafičnimi karticami ter naprednimi večjedrnimi procesorji. Njihove cene se začnejo pri 2500 evrih.
Kot vidite, je izbira prenosnih računalnikov zelo pestra. Dobro premislite o vaših potrebah in proračunu ter izberite model, ki vam najbolj ustreza. S pametno odločitvijo vam bo zvest spremljevalec še dolga leta.
Kaj prinaša prihodnost prenosnim računalnikom?
Kljub že doseženemu napredku bo razvoj prenosnikov še naprej stremel k manjši velikosti, lažji teži ter daljši avtonomiji. Pričakujemo lahko tanjše in bolj kompaktne modele, ki bodo hkrati ponujali odlično zmogljivost.
Napredki pri zaslonih bodo prinesli še večje ločljivosti, osveževalne frekvence ter svetlost, kar bo še izboljšalo izkušnjo gledanja filmov in igranja video iger. Pri igričarskih modelih lahko pričakujemo tudi prenosne računalnike za igranje virtualne resničnosti (VR).
Procesorji in grafične kartice bodo postali še zmogljivejši ob hkratni nižji porabi energije. To bo podaljšalo avtonomijo baterij. Samsung že razvija trdno-stalske baterije, ki naj bi zdržale kar do 16 ur uporabe z enim polnjenjem.
Pričakujemo lahko tudi vse več vgrajenih senzorjev za prstne odtise, prepoznavo obraza ter sledenje pogledu. To bo dodatno izboljšalo varnost in uporabnost prenosnikov. Lahko tudi povezujemo pametne ure z skoro vsem bandovima prenosnika.
Morebiti največji preskok pa lahko prinese razvoj kvantnih procesorjev. Le-ti obljubljajo velikanske skoke v hitrosti računanja, za kar stokrat hitrejše kot pri sedanjih čipih. To bi korenito spremenilo zmogljivost prenosnih in namiznih računalnikov.
Skratka, prihodnost prenosnikov je svetla. Računalniki bodo še naprej postajali hitrejši, lažji ter zmogljivejši in nas spremljali na vsakem koraku. V naslednjem desetletju lahko pričakujemo pravo revolucijo na področju prenosne računalniške tehnologije.